Surfmagazin

WIND&KITE OKULIARE MEATFLY ZADARMO K DVOJROČNÉMU PREDPLATNÉMU WINDSURFER/KITESURFER IBA ZA 29,90€!
Windsurf

Ezzy predstavuje Hydru – špeciálnu plachtu na hydrofoiling

Keď sa pred rokmi po prvýkrát objavili foil dosky, väčšina windsurfistov iba nechápavo krútila hlavou a pokladala ich za extravagantný výstrelok firiem. Foiling je však stále tu a podmaňuje si čoraz viac ľudí. K foil doskám teraz prichádza na trh prvá plachta určená na hydrofoiling. Stojí za ňou David Ezzy. Jeho plachta Hydra je určená pre každého, kto miluje foiling alebo sa práve rozhodol preskúmať túto zázračnú krajinu.
Laci Kobulsky

Prirodzený vývoj

Dave Ezzy sa do foilingu zamiloval pred rokom. „Pred 45 rokmi som začal windsurfovať a tento šport som si zamiloval. Vtedy som ešte netušil, ako  zmení môj život. Keď sa objavil kiting, vyskúšal som ho, ale skonštatoval, že to nie je pre mňa. Potom prišiel paddleboard, ale to tiež nebola moja šálka kávy. Nakoniec som minulý rok vyskúšal hydrofoling a odvtedy ho neviem dostať z hlavy. Chodím na vodu každý deň, doslova každý deň. Stačí mi vietor so silou 7 – 8 uzlov, čo je cca 4 m/s. Milujem to.“

Nie je to bežná plachta

Prvú vec, ktorú si Dave pri jazdení na hydrofoile uvedomil, je to, že táto forma otvára úplne nový priestor na dizajn plachiet. Základy hydrofoilingu sú jednoducho iné ako pri normálnom windsurfingu. Aj preto vyzerá Hydra celkom inak ako bežná plachta na windsurfing. 

Po prvé, keďže foil môže rezať vodu s minimálnym odporom, nábehové uhly vetra sú iné. To znamená, že jazdný vietor, teda vietor, ktorý vzniká pohybom windsurfistu, sa posúva dopredu. Po druhé, na nástup do jazdy na foile potrebujete výkonnú plachtu, ale pri samotnej jazde nad vodou je naopak veľkou výhodou ľahká a kontrolovateľná plachta. Po tretie, pri foilingu sa pohybujete nad vodnou hladinou. 

Jazda nad vodou

Predĺžený spodný lem na Hydre využíva výhodu jazdy nad vodou a vytvára tak extrémne účinnú plachtu. Na normálnej plachte by pri bežnej jazde dlhý spodný lem spôsoboval opakované kontakty s vodou. Pri hydrofoilingu môžeme naopak využiť výhodu priestoru nad vodou. Extrémne dlhý spodný lem plachty vytvára s doskou súvislý štít. Je to podobný princíp, akým fungujú prídavné krídelká na krídlach stíhačky. Teória aerodynamiky hovorí, že tento súvislý štít významne zvyšuje účinnosť plachty. Napríklad Dave dokáže jazdiť 4 m Hydru v podmienkach vhodných na 6,5 m bežnú plachtu. 

Predĺžený spodný lem tak poskytuje potrebný výkon v slabom vetre, aby sa jazdec na hydrofoile rozbehol bez použitia kembrovej plachty alebo bez pridania extra spiry pod rahnom, čo ušetrí plachte 1 kg hmotnosti. Jazdenie na hydrofoile s ľahkou plachtou zvyšuje atraktívnosť tejto formy windsurfingu. Špeciálne na hydrofoile oceníte plachtu, ktorú v rukách ani necítite a ktorá jednoducho letí dopredu. 

Predĺženie spodného lemu okrem iného zvyšuje stabilitu plachty. To znamená, že ste omnoho imúnnejší proti poryvom vetra, ktoré by vás dostávali z rovnováhy na hydrofoile vysoko nad vodou. Tento faktor podstatne zjednodušuje jazdu na foile. Zároveň však plachta vďaka tomu, že má rozšírenú len spodnú časť, ťahá vpredu, čo prispieva ku komfortu pri jazde. 

Inšpirácia wave plachtou

Hydra prevzala koncept 3/4 spiry od hardcore wave plachty Taka. Tento druh spiry významne pomáha v prípade potreby pri vypúšťaní vetra – plachta dokáže prepnúť z plného výkonu na nulu v zlomku sekundy. To je pri foilingu veľmi dôležité. Tento koncept pomáha Hydre dostať vás nad vodu veľmi účinným pumpovaním a zároveň pri jazde nad vodou plachta výborne reaguje a je veľmi citlivá na vaše pokyny. 3/4 spira pomáha plachte znížiť výkon a zmeniť tvar veľmi jednoduchým a instantným spôsobom podľa momentálnej potreby. Keď stúpate proti vetru, potrebujete plochú plachtu a naopak pri jazde na zadobočný a zadný kurz je vhodná plachta s plným profilom. Túto variabilitu poskytuje práve 3/4 spira bez zmeny napnutia plachty. 

Hydra jednoducho predstavuje revolučný pohľad na revolučnú formu windsurfingu. K dispozícii sú momentálne veľkosti 4, 5, 5.5, 6 a 7. 

Pri dizajnovaní Hydry mali v Ezzy 5 cieľov:

1. Musí byť výkonnejšia ako bežná plachta.

2. Musí byť odolnejšia proti poryvom vetra než bežná plachta.

3. Musí generovať supervýkon pri nástupe do jazdy na foile, ale pri samotnej jazde musí byť kontrolovateľná.

4. Musí byť schopná v okamihu znížiť výkon.

5. Musí byť superľahká.

Vaše komentáre

NOVÝ ČASOPIS

WINDSURFER & KITESURFER Objednať
Predplatné časopisu Biker

Surfmagazin na facebooku

Zavrieť reklamu