Surfmagazin

WIND&KITE OKULIARE MEATFLY ZADARMO K DVOJROČNÉMU PREDPLATNÉMU WINDSURFER/KITESURFER IBA ZA 29,90€!
Windsurf

PWA Wave podujatie v Pozo bolo neuveriteľné

Po 3 rokoch sa windsurfový svet dočkal svetového pohára na dobre známom wave spote Pozo. Jazdci sa tam zišli už týždnne pred začiatkom podujatia a trénovali koľko len mohli. Ako sa im teda na súťaži darilo?
Ria Tomašáková

V úvodný deň Svetového pohára windsurfingu PWA na Gran Canaria 2022 sa na prvú súťaž v Pozo Izquierdo za posledné 3 roky zaregistrovalo celkovo 104 pretekárov v rámci flotily mužov, žien, mládeže a juniorov.

Bohužiaľ, vietor odmietol spolupracovať v deň otvorenia, a hoci sa vyskytlo niekoľko momentov, ktoré zlákali niekoľko jazdcov na vodu, podmienky nezostali dostatočne konzistentné a vietor neustále menil smer a silu.

Druhý deň priniesol lepšie podmienky a tak sa tí najmladší súťažiaci mohli pripraviť na deň plný jazdenia. Maria Morales Novarro (Goya Windsurfing) odštartovala podujatie v kategórii dievčat do 17 rokov veľmi dobre, keď vyhrala obe finále so sebaistou ukážkou jazdenia, vďaka ktorej 16-ročná jazdkyňa ustála niekoľko solídnych forward loopov, pričom predviedla agresívny prístup k jej jazde na vlnách. Počas popoludnia sa na vodu vydala aj chlapčenská kategória U17.

Tretí deň súťažili hlavne ženy a muži

Tretí deň sa zmenil na deň nabitý akciou, keď sa flotila mužov a žien po prvý raz popoludní dostala do vody. Vlny zostali po celý čas relatívne malé, avšak s vetrom v rozmedzí 20-30 uzlov boli najlepší wave jazdci na svete stále schopní ukázať pôsobivú úroveň windsurfingu.

Úvodných 6 heatov ženskej Single Elimination bolo dokončených v deň 3 a väčšina najlepších jazdcov prežila bez ujmy. Daida Moreno (Severne / Severne Sails / Maui Ultra Fins) – vyzerala byť v slušnej forme, keď zaznamenala druhé najvyššie skóre dňa – 16,88 bodu. Obhajkyňa svetového pohára – Sarah-Quita Offringa (Starboard / NeilPryde / Maui Ultra Fins) – v rozjazde 12b nemala všetko po svojom, pretože Pauline Katz (Severne / Severne Sails) tvrdo bojovala. V druhej polovici heatu však Offringa dokázala zvýšiť svoju úroveň, a nakoniec získala najvyššie skóre dňa – 19,38 bodov. Sarah-Quita sa teraz vo štvrťfinále stretne s Mariou Morales Navarro (Goya Windsurfing) po tom, čo Morales porazila Juliu Pasquale (Fanatic / Duotone) v Heat 12a. Iballa Moreno (Severne / Severne Sails / Maui Ultra Fins) tiež bezpečne postúpila do štvrťfinále po tom, čo pohodlne zvládla poraziť Lucia Trivino Delgado (Severne / Severne Sails).

V úvodných jazdách mužov na podujatí predviedol Josep Pons (CS Custom Boards / Point-7 / Black Project) dokonalý výkon a porazil Simona Thuleho (Starboard / Sailloft Hamburg / Maui Ultra Fins). Moritz Mauch bol výnimočným jazdcom dňa najmä vďaka jazde na vlnách, ktorá ho odlišovala od ostatných. Tento 26-ročný wave windsurfer bol jediným, ktorý získal skóre 8,5 za jeho jazdu na vlnách. V jedinom ďalšom mužskom heate dňa vyhral Takara Ishii (RRD / RRD Sails) tesný súboj proti Victorovi Borlinovi (Loftsails), zatiaľ čo Antoine Albert (Goya Windsurfing) zaznamenal druhé najvyššie skóre dňa, keď nazbieral 23 bodov proti Henrimu Kolbergovi (Naish / Naish Sails).

Štvrtý deň priniesol dlho známe finále

Moreno dvojičky úspešne prešli cez semifinále, aby pripravili až príliš známe finále – ako sa to už mnohokrát stalo v priebehu minulých rokov. Po vypočutí výsledkov semifinále sa Daida (Severne / Severne Sails / Maui Ultra Fins) a Iballa s potešením dozvedeli správy pred prípravou na finále víťazov. Istý čas to vyzeralo tak, že Iballa môže prísť o miesto vo finále, keďže Justyna Sniady (North Sails / Maui Ultra Fins) viedla v druhej časti semifinálového heatu.

Iballa to však v poslednej minúte vylepšila 5,5 bodovou vlnou. Vo finále Iballa mala solídny štart tým, že pristála perfektný backloop a neskôr predviedla vynikajúcu jazdu vo vlnách. Sarah -Quita Offringa si zabezpečila konečné umiestnenie na stupňi víťazov po zosadení Justyny ​​Sniadyovej. Sarah-Quita ustála 7-bodový vylepšený pushloop, aby mala dobrý štart. Offringa sa teraz pozrie, či sa jej podarí vyšplhať v Double Elimination na lepšie miesto, rovnako ako Sniady, ktorá tu v roku 2019 skončila druhá.

Úvodné dva heaty druhého kola boli dokončené pred koncom dňa. Josep Pons (CS Custom Boards / Point-7 / Black Project) porazil Julesa Denela (JP / NeilPryde) v heate 9a, zatiaľ čo Thomas Traversa (Tabou / GA Sails) zvíťazil proti Baptiste Cloarec (RRD / RRD Sails). V záverečnom heate dňa dosiahol Marcilio Browne (Goya Windsurfing) najvyššie bodovanú jazdu štvrtého dňa, keď zaznamenal skóre 20,37 a vyradil Joseho Romera (Challenger Sails). Medzitým sa Marino Girl (Goya Windsurfing) vynoril z tesného súboja proti Moritzovi Mauchovi a teraz sa v ďalšom kole stretne s Brownem.


Viac Informácii na PWA World Tour

Vaše komentáre

NOVÝ ČASOPIS

WINDSURFER & KITESURFER Objednať
Predplatné časopisu Biker

Surfmagazin na facebooku

Zavrieť reklamu