SUP Tricktionary: Ako zvládnuť prvé vlny (časť I.)
Nájdenie správneho miesta
Na prvé pokusy jazdenia vo vlnách si zvoľte miesto s dobrými, nenáročnými podmienkami a k tomu vhodnú výbavu. V opačnom prípade vám bude napredovanie trvať dlhšie a riskujete, že budete frustrovaní, alebo ešte horšie, vystavujete sa nebezpečenstvu úrazu.
Perfektné miesto na začiatky vyzerá takto:
• Vlny s veľkosťou od 40 cm do 1 m, nie príliš silné.
• Vlny, ktoré sa tvoria relatívne ďaleko od brehu, takže nehrozí, že si ublížite na plytčine, a budete mať čas na začiatku jazdiť dlhší úsek rovno.
• Prednostne vyberajte miesta s „bodom zlomu“, kde sa vlny lámu vždy približne na tom istom mieste.
• Tento typ spotu ponúka aj možnosť obchádzať bod, kde sa tvorí vlna, a vyhýbať sa prechodu cez bielu penu. V dôsledku toho budete viac jazdiť na vlnách a budete menej unavení.
• Uprednostňujte menej agresívne morské dno. Vyhnite sa koralom, ostrým skalám, kameňom posiatym morskými ježkami. Spočiatku budete veľa padať a bezpečné dno vám dá istotu a pohodlie na robenie chýb.
• Vyberajte si nepreplnené miesta, vyhýbajte sa davom vo vode, kde je vysoká pravdepodobnosť kolízie. Ako začiatočník nebudete mať dostatočnú kontrolu a môžete ohroziť ostatných. Ale neprechádzajte ani do opačného extrému a vyhýbajte sa cvičeniu osamote.
• Vyberte si dni bez vetra a miesta bez prúdov.
• Pred vstupom do vody sledujte miesto a opýtajte sa lokálov na jeho špecifiká a na to, ako sa spot mení prílivom a odlivom.
• Ideálne je prvé jazdy absolvovať s profesionálnym inštruktorom.
Trajektória k prejdeniu bielej peny
Ideálne miesto pre začiatočníkov ponúka kanál, ktorý umožňuje, aby ste sa dostali späť na line up (miesto, kde budete štartovať jazdu na vlne) úplným obídením vlny, ale väčšina spotov vás prinúti, aby ste prešli cez bielu penu tvorenú vlnami, ktoré sa už prelomili ďalej.
Zatiaľ čo surfové školy zvyčajne posielajú začiatočníkov na prvé jazdy práve do bielej peny, čoskoro si uvedomíte, že naučiť sa pádlovať v týchto vlnách je ťažké, najmä keď idú vlny blízko za sebou a vy ešte neovládate dynamické otáčanie.
Budete musieť prekonať linu bielej peny, aby ste sa dostali za ňu a mohli jazdiť na hladších vlnách, ktoré sa ešte nezlomili.
Biela pena je zmes vzduchu a vody, jej povrch je extrémne nestabilný a generuje veľa energie. Aj malé množstvo peny vás môže rýchlo destabilizovať, ak k nej nepristupujete správnym spôsobom.
Prvým pravidlom je preto pokúsiť sa vyhnúť tejto divokej vode čo najviac alebo minimalizovať jej vplyv a nájsť si cestu buď smerom k vlne, ktorá sa ešte nezlomila, alebo ísť miestom, kde je biela pena najmenšia. Miesto, kde pena vznikla v dôsledku padajúcej vlny, je najviac destabilizujúce. Toto je oblasť, ktorej sa treba vyhnúť!
Druhým pravidlom je položiť si otázku, či je pred vami, zboku alebo za vami niekto, koho môžete zraziť, pretože šanca, že spadnete, je vysoká a v tej chvíli nebudete dosku ovládať.
Prejazd bielej peny postojačky
Umiestnite nohy do pozdĺžnej osi a jednu nohu dajte dozadu. Dosku nenakláňajte a držte ju plocho na hladine. S nohami dobre rozloženými na pozdĺžnej osi budete mať väčšiu kontrolu a ľahšie sa vám bude vyvažovať a prenášať váha na dlhých a objemných doskách.
Keď sa blížite k vlne, potrebujete začať energicky pádlovať. Všimnite si, ako má jazdec nohy v príboji vzadu, pričom telo drží vpredu, aby vložil intenzitu do svojich záberov pádlom. Zároveň pohľad sústredí na časť vlny, ktorá sa dá najľahšie prejsť, je najmenšia a ešte sa nerozbila.
Keď sa priblížite k vlne, musíte sa mierne ohnúť. Pripravte sa na náraz a začnite vyvíjať tlak na zadnú časť dosky. V tomto bode musí byť doska natočená priamo na vlnu. Keď príde vlna, zdvihnite prednú časť dosky miernym narovnaním hornej časť tela, pričom majte kolená napoly ohnuté, a začnite hľadať oporu s pádlom na hrebeni vlny alebo za ňou.
Keď vlna prejde, pokračujte v tlaku zadnú časť dosky, aby doska prešla cez ňu.
Pozor: Je lepšie vždy využiť výhody podpory pádla, aby časť vašej váhy zostala vpredu. Pokrčte nohy, aby ste sa vyhli vymršteniu dozadu. Nikdy nepodceňujte silu vlny a snažte sa predvídať kritický moment.
Keď prejdete cez hrebeň vlny, je čas preniesť váhu späť dopredu, aby doska bola viac naplocho. Pádlo musí zostať v kontakte s vodou počas celej sekvencie. Čo najskôr by ste mali začať znovu pádlovať, aby ste si zaistili rovnováhu a pripravili sa na prípadnú ďalšiu penu.
Prejazd bielej peny ležmo
Lopatka pádla je umiestnená svojou okrúhlou časťou (predná časť) smerom k vám tak, aby rukoväť pádla bola hore a neprekážala vám pri pádlovaní. Pravidlo je jednoduché: Čím ráznejšie zaberáte rukami, keď sa blížite k vlne, tým je menšia pravdepodobnosť, že vás zmietne dozadu. Opäť musíte dosku umiestniť rovno a kolmo na vlnu, hľadať najvhodnejší prechod.
Tesne pred dopadom vlny sa musíte pokúsiť preniknúť pod penu kladením váhy na prednú časť a znížením hlavy. Buďte opatrní, poloha musí byť rovnaká ako poloha pádla, doska musí byť plocho na vode. Ak ste príliš vpredu alebo príliš vzadu, riskujete, že vás zmietne vlna. Keď budete pod vodou, hneď zatlačte dosku kolenom alebo nohou, aby sa nos dosky zdvihol a dostali ste sa nad hladinu.
Hneď, ako sa vynoríte, je nevyhnutné, aby ste začali rukami pádlovať a získali ste rýchlosť. Inak by vás mohlo stiahnuť dozadu.
Prejazd bielej peny na kolenách
Technika je rovnaká ako pri státí alebo ležaní, ale tu je pár detailov, ktoré si treba zapamätať:
• Nepoužívajte túto techniku, keď je biela pena príliš silná alebo príliš veľká.
• Rozkročte kolená pomerne naširoko, aby ste získali silný úchop.
Keďže ste nižšie, budete musieť uchopiť pádlo v strede. Musíte si však udržať rovnakú techniku pádlovania, ako keď stojíte, a zaberať poriadne, aby ste pokračovali ďalej.
Ponor bez materiálu
Keď je swell väčší, musíte poznať svoje hranice a zhodnotiť, ako ďaleko sa môžete dostať cez prichádzajúce vlny. Niekedy je ťažké posúdiť silu vlny, ktorá sa k vám blíži.
Keď nie ste skúsení, môže vás prekvapiť jej sila, dokonca aj keď je malá, a zistíte, že vás ťahá dozadu, keď sa ju snažíte prejsť. V tomto prípade môžete stratiť kontrolu so všetkými rizikami, ktoré to prináša vrátane kolízie s vlastným vybavením alebo iným jazdcom.
Niekedy je lepšie predvídať túto situáciu, rozhodnúť sa zoskočiť z paddleboardu, kým sa vlna zlomí, a ponoriť sa pod ňu bez neho (stále držíte leash).
Pritom treba dodržať určité pravidlá, z ktorých dve hlavné sú:
• Uistite sa, že za vami nikto nestojí a predvídajte trajektóriu svojej dosky, aby s nikým nekolidovala.
• Dostaňte sa čo najďalej od svojho paddleboardu a uistite sa, že ste medzi vlnou a doskou, nie naopak, že je doska na vlne pred vami. Doska musí byť vždy za vami, inak narazí priamo do vás.
Tento článok vznikol v spolupráci s Tricktionary.com
Text a foto: Michael Rossmaier
Vaše komentáre