Surfmagazin

WIND&KITE OKULIARE MEATFLY ZADARMO K DVOJROČNÉMU PREDPLATNÉMU WINDSURFER/KITESURFER IBA ZA 29,90€!
Windsurf

Ako si kúpiť správnu gumu? …3 otázky na Michala Chovana :)

Tentokrát sme sa pýtali Michala Chovana skúseného windsurfistu, ktorý väčšinu času trávi na ostrove Fuerteventura, kde pracuje vo windsurfingovom centre René Egli.


Surfmagazin

1. Aký set veľkostí plachiet odporúčaš? Podľa čoho treba plachty vyberať?

Poďme pekne po poriadku. Voľba plachiet závisí v prvom rade od toho, čo chceš na vode robiť, v akom leveli sa momentálne nachádzaš, ďalej od tvojej váhy a typu dosky, ktorú budeš používať. Určite iná škála plachiet bude pre freestylistu, freeridistu, slalomára alebo začiatočníka. Takže, ak si fanúšik malých oplachtení, skúšaš freestyle a väčšinou jazdíš doma na tvojom 100-106 l freestyle alebo freestylewave plaváku, tak by som ti asi odporučil plachty 4,4, 4,8, 5,2, 5,6. Ak aj cestuješ za vetrom, tak 5,6 by som vymenil za 4,0. Keď si nadšený freerider, máš rád rýchlosť a chceš sa voziť len tak tam a späť, používaš freeride plavák 106-145l, tak by som ti odporučil 5,0, 5,6, 6,7 a 7,5. Miluješ rýchlosť a v garáži máš slalomku? Tak sa určite nezaobídeš bez 6,4, 7,0, 7,8 a 8,6. Odporúčam zadovážiť si pre všetky plachty toho istého modelu, keďže rôzne modely majú iný veterný rozsah a tak isto použite správny sťažeň odporúčaný výrobcom, lebo len tak vieš správne narigovať svoje oplachtenie a vyťažiť z neho maximum.

2. Ako si kúpiť správnu gumu?

Na trhu je mnoho neoprénov rôznych značiek, kategórií, farebných prevedení a rôznych materiálov. V prvom rade sa musíš v neopréne cítiť dobre, nemal by ťa obmedzovať v pohybe, čo je niekedy obtiažne zistiť v obchode, kedže neoprén používaním alebo len namočením do vody povolí, takže sa snaž brať to do úvahy. Čo sa hrúbky týka, tak záleží v akých podmienkach budeš jazdiť. Osobne používam viacero neoprénov, ktoré môžem rôzne kombinovať. Do chladnejších dní používam dlhý neoprén o hrúbke 3 mm. Do tepla nosím krátky neoprén bez rukávov 1,5 – 2 mm, ktorý v prípade väčšej kosy viem dať pod ten dlhý. Neoprénové tričko s dlhým rukávom o hrúbke 1,5mm používam len tak k šortkám alebo na krátky neoprén. Do zimného jazdenia na našich vodách sa mi osvedčil 5mm pogumovaný neoprén.

3. Ako začať s waveridingom? Na čo si dávať pozor a kedy je dobre začať?

Waveriding je najkrajšia, ale aj nejnebezpečnejšia časť windsurfingu, takže by si mal mať zvládnutý veľmi dobre jibe, fast tack a na sto percent vodný štart. Taktiež by si mal poznať základné pravidlá na vode a vlnách. Na prvé pokusy si vyber piesočnú pláž bez kameňov a reefu, vlny nie príliš veľké, dajme tomu do polky sťažňa a menšie, najlepšie side shore vietor. Radšej si vezmi o trošku väčšiu plachtu, lebo medzi vlnami je menej vetra. Zisti si miestne podmienky, ktorý smer vetra funguje na daný spot, či spot funguje pri prílive alebo odlive, kde vchádzaš a vychádzaš z vody. Pozri si, kde sú ďalšie únikové cesty von, ak sa niečo poserie. Ak to máš všetko zmáknuté, tak neváhaj vyštartovať do vody a uži si to na bomby!!!

Vaše komentáre

NOVÝ ČASOPIS

WINDSURFER & KITESURFER Objednať
Predplatné časopisu Biker

Surfmagazin na facebooku

Zavrieť reklamu