Surfmagazin

WIND&KITE OKULIARE MEATFLY ZADARMO K DVOJROČNÉMU PREDPLATNÉMU WINDSURFER/KITESURFER IBA ZA 29,90€!
Travel

CapeTown – Veterný diamant Južnej Afriky

Za posledné roky sa Cape Town stal miestom, kam utekajú európski windsurfisti a kiteri. Zatial čo Európania majú cez zimu nútenú prestávku, tu práve v tomto období nájdete ideálne podmienky, či už jazdíte slalom, freestyle, alebo wave. Túto zimu strávil v Cape Towne takmer dva mesiace aj náš redaktor Mário Manas.
Surfmagazin
Lokácia
-33.895880, 18.477531
Sport
Windsurfing
Podmienky
Vlny
Obtiažnosť
Stredná
Krajina
Južná Afrika
Mesto
Cape Town

Za posledné roky sa Cape Town stal miestom, kam utekajú európski windsurfisti a kiteri. Zatial čo Európania majú cez zimu nútenú prestávku, tu práve v tomto období nájdete ideálne podmienky, či už jazdíte slalom, freestyle, alebo wave. Túto zimu strávil v Cape Towne takmer dva mesiace aj náš redaktor Mário Manas.

 

Pred cestou…

Už pred minulým letom som uvažoval, čo spraviť s nadchádzajúcou zimou, aby som sa nemusel triast na Slovensku a s každým novým snežením nadávat, že nemôžem jazdit. V júni som však už mal v hlave jasno a po tom, ako Cape Town vychválili až do neba súrodenci Malinovci, ktorí tam chodia už niekolko rokov, som viac neuvažoval a hned sa pustil s Mímou do plánovania a organizovania nášho výjazdu. Letenky sme si nakoniec zabookovali už v júli, ked sa dajú zohnat za akciové, a teda prijatelné ceny.

Potom nám už neostávalo nic iné, len tešit sa, kedy konecne príde dátum odletu. Asi mesiac a pol pred odletom som sa zacal zaujímat o veci, ktoré treba vybavit pred vstupom na juhoafrickú pôdu. Bolo potrebné zaockovat sa proti brušnému týfusu, žltacke a mat tetanovku. Naštastie, nie je toho tak vela, ale pokial by ste chceli íst na výlet trochu severnejšie, už potrebujete dalšie ockovania. Dalej tu bola otázka vízovej povinnosti, ktorej som spociatku neprikladal velký význam, pretože obcania Ceskej republiky majú bezvízový vstup na 90 dní.

Náhodou som však narazil na cestovatelskú web stránku, v ktorej sa písalo, že Slováci majú bezvízový styk iba na 30 dní a potom už potrebujú víza. Plánovali sme ostat v Južnej Afrike 50 dní, takže nastal menší problém a ja som zacal hladat, kde vlastne sídli Juhoafrická ambasáda pre SR. Nakoniec som zistil, že je až vo Viedni, takže nasledoval telefonát, na základe ktorého mi hned poslali e-mailom formulár a všetky veci, ktoré potrebujem na to, aby mi vydali víza. Treba však rátat, že potom tam musíte íst dvakrát osobne.

Prvýkrát treba priniest všetky potrebné veci, ktoré boli napísané v e-maile, potom presne týžden pockat na vystavenie víz a znovu si íst naspät po ne. Vystavenie víz je pre obcanov Slovenskej republiky bezplatné. Po dvoch výletoch do Viedne som tak mal napokon všetko potrebné vybavené a mohlo sa vyrazit!

 

Viva la Africa!

Napriek tomu, že letisko malo ešte zopár dní pred odletom problémy so snehom, sa nám nakoniec podarilo odletiet z Mníchova bez väcších problémov. Jedenásthodinový vecerný let prebehol úplne pokojne, teda až na jednu väcšiu búrku, ktorá s nami trošku vo vzduchu pohrkala. Po prílete na nás už na letisku cakal Tománo, ktorý letel o týžden skôr, s old school mercedesom. Prvý dojem z Cape Townu bol dost prekvapivý.

Ked opustíte letisko, doslova sa na vás vyvalí panoráma slumov, chatrcí postlkaných zo všetkého možného, v ktorých žije väcšina obyvatelov. V týchto castiach mesta naozaj nechcete dostat ani len defekt na aute. Prejdete chvílu autom a zrazu vidíte normálne domy, o další kúsok už aj mega vily bohácov za elektrickým plotom. Hlavné biznis centrum Cape Townu je plné výškových budov, medzi ktorými sa nachádzajú malé stavby v starodávnom štýle.

Cape Town bol v minulosti holandskou zásobovacou stanicou pre Indiu a je najstarším európskym mestom v Južnej Afrike. Európsky vplyv tu stále cítite, centrum, okolie prístavu i samotný prístav Waterfronts doslova dýchajú starou architektúrou. V centre takisto nájdete plno klasických afrických obchodov a trhy so všetkými možnými suvenírmi. Všade sa bez problémov dohovoríte po anglicky, aj ked casto pocut aj afrikáncinu.

V Juhoafrickej republike sa jazdí po lavej strane, na co si budete musiet chvílu zvykat, a ked prídete na križovatku so stopkou z každej strany, idete v poradí, v ktorom ste prišli na križovatku. V krajine je málo pracovných miest, a preto môžete na uliciach alebo križovatkách vidiet vela nezamestnaných ludí predávajúcich všetko možné, len aby sa uživili.

Ludia sú dokonca na verejných parkoviskách navlecení v žltých vestách a navigujú autá pri parkovaní, samozrejme, za službu nieco ocakávajú. Prispiet im na živobytie môžete, ale aj nemusíte, to závisí len od vás. To isté platí aj na cerpacích staniciach, kde, ako som sa dozvedel, ludia netankujú palivo za plácu, ale za bonus, ktorý im vy dáte do vrecka. Co sa týka auta, najlepšie je prenajat si ho na celé obdobie, pretože bez auta sa nikam nedostanete a autobusy slúžia hlavne pre cernochov. Priznám sa, že v MHD som belocha za celý cas nevidel.

Ubytovania na prenájom je v Cape Towne naozaj vela, odporúcam však ubytovanie v casti Table View a blízkom okolí, kde býva väcšina ludí, ktorí jazdia, a kde to máte na skok k miestam, kde sa jazdí najcastejšie. Strava je rôzna. Môžete tu nájst naozaj reštauráciu každého druhu, z každého kúta sveta. V Cape Towne je však velmi populárne grilovanie, miestni si grilujú naozaj všade – v záhradkách alebo jednoducho hocikde, kde sa dá rozložit gril. U nich sa to mimochodom volá „braai“, takže necakajte, že vás niekto pozve na „barbecue“.

 

Spoty

Miest na jazdenie je v Cape Towne a jeho okolí skutocne neúrekom. Spomeniem teda aspon tie, ktoré sme osobne vyskúšali.

 

BIG BAY

Nie velmi velká, ale zato sympatická zátoka nachádzajúca sa na severozápade Cape Townu. Z oboch strán ju lemujú skaly a vlny sa tu dokážu zdvihnút aj over mast high (viac ako 4 metre). Pri menších vlnách je ideálna na ucenie, pretože ked vás to spláchne, vždy vás to vyplaví v zátoke. Trochu sa tam však tocí vietor, takže si treba dávat pozor. Hned kúsok od pláže je parkovisko, kde môžete v pohode zaparkovat a nastrojit si materiál na malej trávnatej ploche, ak teda nie je ví-kend, lebo vtedy býva parkovisko preplnené domácimi.

Big Bay je tiež ideálna na surfing. Hned za skalou, na pravej strane od pláže, sa lámu tahavé vlny zlava doprava, ktoré vám zarucene okamžite padnú do ocí. Na celú zátoku dohliada pobrežná hliadka, takže je relatívne bezpecná; nachádzajú sa tam aj verejné toalety a sprchy. Vietor tu fúka z juhu, ciže z lavej strany tak ako v Cape Towne a jeho okolí. Súcastou zátoky sú aj bary a rôzne obcerstvenia, a dokonca menšie obchodné centrum, takže si po jazdení alebo pocas neho môžete pokojne odbehnút a niecím sa posilnit.

 

SUNSET

Nachádza sa smerom na juh od Big Bay, po ceste do centra. Je to dlhá otvorená pláž s masívnymi vlnami, ktoré si vedia zobrat dan aj za najmenšiu chybicku. Každý hovorí, že najhoršie je dostat prácku na Sunsete, a je to pravda. Vlny sa tu vedia zdvihnút over mast high naozaj velmi rýchlo a lámu sa priamo o pieskové dno, kde nie je vela vody, takže sem-tam treba rátat aj s menšími škodami na vybavení. Riding tu je však naozaj pekný. Vlny sú ozaj dlhé, a kým sa vlna zlomí, dá
sa na nej poriadne pohrat.

Kedže je pláž Sunset dlhá, je na nu aj viacero prístupov – je len na vás, ktorý si vyberiete. Prístupové cesty vedú medzi rodinnými domami a parkoviská sú tu malé, takže sa rýchlo zaplnia a potom sa musí stát pozdlž ulice, a teda tahat vybavenie trochu dalej. Materiál si tu rozkladáte priamo na asfaltovej ceste. Nie sú tu ani verejné toalety, ani sprchy, ani pobrežná hliadka, preto treba, aby ste na vode dávali pozor jeden na druhého.

 

LAKE RIETVLEI

Toto jazero sa nachádza v casti Table View hned pri hlavnej ceste do centra Cape žije plno rôznych vtákov. Jednorazový vstup stojí 50 randov a vstup na mesiac je za 400 randov. Poctivo to tam kontroluje taký bradatý ujo, takže plateniu sa nevyhnete. Jazero je super miesto na freestyle, freeride alebo slalom. V hornej casti jazera máte úplný flat, a cím idete nižšie, tým sa vlnky zväcšujú.

Prístup autom je takmer pri vode, a tak si vercajg môžete rozložit na velkom prekrásnommtrávniku. V priestoroch sú aj toalety, sprchy a bufet. Jazero býva prvým miestom v Cape Towne, kde sa zacína rozfúkavat. Odporúcam tam íst, ked ešte vietorn nedosahuje svoju štandardnú silu, pretože ked ju dosiahne, na jazere sa nedá jazdit. Je to neuveritelné, ale vtedy je tam až príliš veterno. Potom je naozaj najlepšie odíst a pripravit sa na jazdenie v oceáne.

 

MELKBOS

Malá dedinka sa nachádza asi 10 až 15 minút cesty autom popri pobreží na sever od Cape Townu. V dedine sa nachádza naozaj velká priestranná pláž. Je tu velké parkovisko, kde sa dá bez problémov zaparkovat a nastrojit si veci. Vlny sú tu takmer vždy, a aj ked ich nehlásia v predpovedi, zdvihnú sa tu aspon vlny na skákanie od vetra. Dno na pláži je totiž daleko do oceánu plytké, vdaka comu sú tu takmer vždy aspon nejaké vlny.

Treba si dávat pozor pri skákaní trikov, ked dopadáte na nos plaváku, aby ste si vybrali miesto, kde je podstatne väcšia hlbka, inak to schytá váš plavák. Ked je však predpoved, vie sa to tam pekne zdvihnút – až over mast high. Na Melkbos sa jazdí pri silných predpovediach, ked je Cape Town nejazditelný. Celú pláž tu z južnej strany lemujú domy, ktoré vietor trošku zbrzdia, a preto nedosahuje až takú silu. Ak však fúka menej a vy sa vyberiete na Melkbos, treba rátat s tým, že budete potrebovat väcšiu plachtu.

Stávajú sa však aj výnimky – na tomto mieste sme zažiali rovnako silný vietor ako v Cape Towne, a tak sme jazdili na preplachtených 3,7 a menších plachtách. Na pláži nenájdete žiadne obcerstvenie ani sprchy, iba verejné toalety v podobe toi toi búdok na parkovisku.

 

SWARTRIET

Tento spot sa nachádza asi 1,5 hodiny severne od Cape Townu. Pláž, na ktorej sa jazdí, je súcastou rezervácie. Na celý den sa tu platí vstup 30 randov na auto a je otvorené do šiestej vecer. Okolie prírodou a tamojšími domcekmi pripomína Mexiko alebo Austráliu. Zaparkujete približne 50 metrov od prekrásnej pláže. Osobne odporúcam tento spot navštívit, fakt stojí za to. Spot je vlastne menšia zátoka; nechodí sem jazdit vela ludí, pretože najlepšie funguje, ked je co najsilnejšia predpoved.

Ludia tak zostávajú jazdit v Cape Towne, a spot je teda takmer prázdny. Vietor sem, aj pri silných predpovediach, vždy dorazí až v poobedných hodinách a do vecera sa stále stupnuje. Vlny tu vedia byt vysoké až mast high, vtedy sa lámu trošku dalej od brehu. Menšie vlny sa v plytkej vode hned lámu o pieskové dno, kde je tak po pás vody, takže sem-tam si treba dat pozor na veci, aby vám ich pri prácke nedolámalo. Na spote ani v blízkosti sa nenachádza žiadna reštaurácia ani nic podobné, a dokonca ani sprchy. Pri parkovisku sú však toalety.

 

KRAALBAAI

Velmi sympatická lagúna je ako stvorená na freestyle a freeride. Nachádza sa asi hodinu cesty autom severne od Cape Townu smerom na Langebaan. Lagúna sa nachádza v prostredí národného parku West Coast National Park, kam sa odbocuje ešte pred Langebaanom. Vstupné do tohto parku je 40 randov na osobu a park je otvorený do šiestej hodiny vecernej. Parkovat sa dá hned na spote, veci si môžete nastrojit na parkoviskuma zniest si ich dolu na pláž alebo nastrojit priamo dolu na pláži.

Pri odlive treba pocítat s tým, že budete musiet íst kúsok peši, aby ste sa dostali do dostatocne hlbokej vody na jazdenie.nS prílivom však ide voda rýchlo hore. Kedže voda je tu plytká, rýchlo sa ohreje, a preto sa tu dá jazdit aj v krátkom neopréne, otužilci aj v šortkách. Vo vode sa nachádza plno malých krabov, a ked dlhšie stojíte bez pohybu, zacnú vás obtažovat. V piesku môžete narazit aj na zahrabané piesočné žraloky – sand sharks, naštastie, oproti bežným druhom žralokov sú malé a neškodné – hned zmiznú. Priamo na parkovisku sa nachádzajú toalety, nie sú tu však žiadne sprchy.

Ako som už spomínal, keby som mal opísat dalšie miesta na jazdenie, nestacilo by mi ani dalších desat strán. Preto vám ešte v skratke spomeniem zopár spotov, na ktorých sa oplatí zajazdit si. Za zmienku urcite stoja spoty ako Langebaan s hladkou až choppy vodou, ideálnou na freeride a freestyle. Na wave riding so super vlnami sa môžete vybrat napríklad na Pater Noster alebo Elandsbaai, ktorá je, jednoducho, nezabudnutelná.

Treba však dobre vystihnút predpoved. Tie-to spoty sa nachádzajú jednu až tri hodiny cesty autom na sever od Cape Townu. Nesmiem zabudnút ani na Platboom, pláž, ktorá sa nachádza len niekolko minút autom od Mysu dobrej nádeje a ktorá je asi najradikálnejším spotom, ktorý môžete v Cape Town jazdit. Medzi dalšie vyhlásené spoty pre pokrocilých ešte patria Witsands a Scarborough.

 

No wind = No fun v CapeTowne neplatí!

Ked nefúka a sú vlny, môžete v Cape Town alebo jeho blízkom okolí bud surfovat, alebo íst na Stand Up Paddle. Ak nemáte takéto hracky so sebou, môžete si ich tu zapožicat v hociktorommsurfshope, a dokonca si zobrat aj lekcie. Ked nie sú ani len vlny, oplatí sa sadnút do auta a vyrazit na výlet. Smerom na juh narazíte na Mys dobrej nádeje a mestecko Muizenberg – známu surfovú lokalitu.

Tiež odporúcam výlet lodou na ostrovy Dungeons, na ktorých sídlia tisíce tulenov. Každopádne zaujímavá je aj návšteva vinárskej oblasti Stellenbosch, ktorá sa nachádza asi 1,5 hodiny severovýchodne od Cape Townu. Ak sa chcete pozriet na mesto z vtácej perspektívy, vydajte výlet na Table Moutain alebo Lion’s Head. V centre mesta odporúcam pozriet si starý prístav Waterfronts a akvárium Two oceans aquarium, ktoré sa nachádza tiež v tejto štvrti mesta.

Ak ste prívržencom golfu, v case bezvetria si tiež prídete na svoje. Ak sa chcete zabavit, odporúcam návštevu zábavného parku Ratanga alebo zájst na nákupy do obrovských nákupných centier. Dobrým tipom na turistiku je Gordon‘ s Bay. Hned za týmto mesteckom s malou zátokou sa nachádza turistický chodník smerujúci na prekrásne vodopády. Odmena po 50-minút
ovej chôdzi po skalách naozaj stojí za to! V Cape Towne a jeho okolí sa dá robit a navštívit ešte ovela viac. Stací len pohladat na internete a potom sa tam, jednoducho, vybrat.

Po celej zime strávenej v lete sa náš cas tepla, slnka, vln a vetra pomaly blížil ku koncu – museli sme sa vrátit do studenej Európy. Cape Town je miesto, kam odporúcam íst každému windsurfistovi, hlavne tomu, co vášnivo miluje vlny. Toto miesto a jeho podmienky na jazdenie si vás hned získajú, a preto sa tam všetci znovu a znovu každorocne vracajú…

Vaše komentáre

NOVÝ ČASOPIS

WINDSURFER & KITESURFER Objednať
Predplatné časopisu Biker

Surfmagazin na facebooku

Zavrieť reklamu