Surfmagazin

WIND&KITE OKULIARE MEATFLY ZADARMO K DVOJROČNÉMU PREDPLATNÉMU WINDSURFER/KITESURFER IBA ZA 29,90€!
Video

Windsurfingový katapult – ako mu predísť?

Katapult, tiger, či jednoducho držka ako sviňa. Každý windsurfista ho pozná, každý si ho musí niekoľkokrát prežiť.

Pozrite si niekoľko videí najrôznejších katapultov a crashov.

Aj keď sa niekedy nedá katapultu úplne zabrániť, nižšie je niekoľko rád, ktoré by vám mohil pomôcť obmedziť tento neželaný freestyle prvok.

Surfmagazin

Najdôležitejším obmedzovačom katapultu je dobre natrimovaná a vyladená plachta. 

1. trim plachty

Dajte si pozor aby bola plachta dobre napnutá v sťažni. Ak je totiž príliš povolená, má malý twist a stráca rovnováhu. Plachta vtedy pôsobí v rukách nestabilne, vyvracia sa a napomáha neželanému prehodeniu cez palubu.

2. trapézové úväzky

Pozor na ich polohu! Aj keď sa to nezdá, je fakt dôležitá! Len pár centimetrov môže zapríčiniť veľké rozdiely v jazde. Štandardne by mali byť úväzky v ťažisku plachty. Zabudnite na „zaručené“ polohy úväzkov na neviemkoľko dĺžok päste a podobne. Keď natrimovaná plachta leží na zemi, a vy ju zdvihnete za úväzky, mala by byť vo vzduchu v rovnováhe. Takisto si to otestujete aj za jazdy. Mali by ste mať rovnaký ťah v obidvoch rukách. Plachta by mala držať „sama“ keď na chvíľu pustíte obe ruky. Ak máte úväzky príliš vpredu (najčastejšia chyba), budete nasilu zatvárať plachtu zadanou rukou, a plachta bude mať veľkú tendenciu vás poslať do katapultu.

3. výška rahna

Rahno by malo byť štandardne vo výške ramien. Ak ho máte príliš nízko, budete vytvárať príliš veľký tlak na kĺb (mastfoot), ktorý sa v určitom momente premení na doprednú silu –> katapult.

4. postoj

Vždy sa snažte stáť na surfe čo najviac v rovnováhe. V sklze by mal mať človek rovnako vystreté nohy (pri chope môžu kolená pracovať pri odpružovaní vĺn) a rovnaký tlak na obidve nohy. Telo by malo byť tiež vystreté, (nevytŕčame zadok). Všetku váhu plachty by ste mali držať v trapéze, ruky sú vystreté s rovankým (len minimálnym) tlakom na obidve ruky. V takejto rovnováhe je oveľa jednoduchšie predvídať katapult a už pri náznakoch ho čo najrýchlejšie eliminovať.

 

Máte ďalšie tipy a triky ako predisť katapultu? pridajte ich do komentu pod článkom!

Vaše komentáre

NOVÝ ČASOPIS

WINDSURFER & KITESURFER Objednať
Predplatné časopisu Biker

Surfmagazin na facebooku

Zavrieť reklamu