Surfmagazin

WIND&KITE OKULIARE MEATFLY ZADARMO K DVOJROČNÉMU PREDPLATNÉMU WINDSURFER/KITESURFER IBA ZA 29,90€!
Foto

Dobytie spotu La Bergerie, Hyeres vo Francúzsku

Ak sa máte vybrať za vetrom niekam, kde je v októbri či v apríli relatívne teplo, nechce sa vám letieť lietadlom, v Chorvátsku nefúka alebo vám vadí kamenné pobrežie jednoznačne odporúčame južné Francúzsko. Našu poslednú cestu do Francúzska sme absolvovali neskorú jeseň 2011 a keďže je to squelá destinácia chystáme sa tam opäť. Aj preto sme sa rozhodli o nej napísať pár riadkov. Tento surftrip sme už v aute na ceste domov zaradili medzi „legendary one´s“, tí ktorí tam boli vedia prečo a určite nám dlho ostane v našich spomienkách. Dovtedy, kým nepríde ďalší a nezažijeme niečo ešte lepšie!

Surfmagazin

Naša cesta bola dopredu plánovaná, 2x kvôli vetru presunutá, keďže sme tam chceli vyraziť na jasnú predpoveď. Stretávka okolo 18tej na známej to poslednej OMV-ke za Bratislavou, výpadovka na Rakúsko prebehla rýchlo, dali sme kávu, kúpili si dennú tlač, zopár realityshow srandičiek a natešení sme vyrazili na cestu dolu na juh. Ja, Marek, MishoTT a naša ozdoba Lucia sme vyrazili na dvoch plných autách narvaných hračkami za zábafkou zvanou windsurfing. 
 

Kemp Eurosurf, kde sme to len skončili?
Do Hyeres sme dorazili okolo 11tej, fúkalo, bolo teplúčko a my sme si hneď prešli spoty na strane L´Almanarre, kde bol úplny flat a diktovali tam kitesurfisti dokonca aj z CZ a veľké plachty na windsurfingu. Na druhej strane La Bergerie, bolo husto…hneď sme vedeli, že sme došli na čas, do kotla…centra windsurfingu. Množstvo karavánov, napakovaných áut, lokálov, ktorí mali svoj vercajk natiahnutí za plotmi svojich záhrad. Prvý deň fúkal vietor z východu, taký side onshore/z boku na breh a tento smer mal duť celý týždeň. Šli sme sa na vodu rozvičiť s väčšími plachtami od 5,4 so 6,5 pred nedeľou, na ktorú bola masívna predpoveď. Lucia šla do vody tiež a my sme sa pri nej striedali ako poctiví džentlmeni a radili jej ako ustáť chopovú vodu. Poobede sme sa konečne rozhodli nájť si nejaké ubytovanie, lebo sme veruže boli patrične unavení. Nemali sme dopredu nič vyhliadnuté a preto nám to trvalo trošku dlhšie ako sme čakali. Na začiatku to nevyzeralo vôbec dobre, keďže sme prišli mimo sezóny. Asi po hodine hľadania sme nakoniec skončili v kempe na Campéole/Eurosurf, kde sme si prenajali taký domek (Mobil Home 27 m²), v ktorom sa nachádzali 2 spálne, obývačka, kuchyňa i sprcha s wéééckom. Cena bola úplne v pohode, vyšlo to na 64 Eur na noc pre 4 osoby. Bývali sme pár metrov od pláže, takže veci sme si nechávali vonku pred búďou. Kemp je zjavne obľúbený u mnohých windsurfistov, lebo nás tam bolo ako hadov…okrem nás, čo sme zastupovali Slovensko, tam boli aj bratia Česi a Švajčiari a samozrejme veľa, veľa Francúzov.

 

La Bergerii nie je žiadným wave spotom.
Zo soboty na nedeľu nám už v noci búďou, v ktorej sme spali tak triaslo, že sme vedeli že nás čaká parádny deň a že si to s vetríkom rozdáme najviac ako sa dá. Dzigalo od rána do noci a my sme boli na vode od rána do večera. Vietor v nedeľu bol jednoznačne najlepší, mierne preplachtení so 4,2kou a 85l plavákom…smer side onshore a chop do 1,5metra. Nenazýval by som to v žiadnom prípade wave-om, ale takým väčším chopom. Napriek tomu sa aj v tom chope tvorili pekné rampy na skákanie. Spot pri tomto smere vetra je pre našinca, ktorý nie je zvyknutý na takéto podmienky relatívne bezpečný, fúka šikmo na breh, takže ak by aj bol nejaký problém vyplaví vás niekoľko desiatok metrov nižšie po pieskovej pláži a treba spomenúť aj plytčinu ktorá ide do hlbky asi 20 metrov. Hneď prvý deň som sa stretol aj s kamarátom, lokálom z Hyéres Marcom, ktorý nám presne popísal, kde čo máme očakávať. Parádna vlna sa tvorila v časti La Badine čo je na strane La Bergerie dole v zátoke s polostrovom Giéns. Windsurfing tam je parádny! Na to že bol koniec októbra som jazdil v dlhom neopréne 5,4ke bez topánok, rukavíc a kukly. Ďalšie dni už vietor nebol taký silný ale dalo sa príjemne pojazdiť a zalietať si na rampách. Keď vietor trošku poľavil na vodu utekala Lucia, ktorá za tých pár dní spravila obrovské pokroky a po troch dňoch bojovania sa aj pekné povozila. Počas dní, keď dulo nám, robila Lucia fotografku, bufetárku a hlavne radosť….

Celý report a naše tipy si prečítate vo Windsurferi 1/2012, ktorý práve teraz kúpite v stánkoch, alebo si ho môžete predplatiť na našej stránke http://www.surfmagazin.sk/predplatnesr.

 

Vaše komentáre

NOVÝ ČASOPIS

WINDSURFER & KITESURFER Objednať
Predplatné časopisu Biker

Surfmagazin na facebooku

Zavrieť reklamu