Surfmagazin

WIND&KITE OKULIARE MEATFLY ZADARMO K DVOJROČNÉMU PREDPLATNÉMU WINDSURFER/KITESURFER IBA ZA 29,90€!
Kiteboard

9 tipov na cestu do Západnej Austrálie od Malin Amle

afinode_devel

Kedy sa tam oplatí vycestovať?

Veterná sezóna v Perth je od novembra do marca, vtedy sa tam oplatí vycestovať za kitom. Je to austrálska letná sezóna.

Ako sa tam dá dostať z Európy?

Najlepšia cesta je letieť tam cez HongKong, Singapur alebo Doha. Let je pomerne dlhý z Európy trvá okolo 24 hodín

Ktoré spoty sú najlepšie?

Woodman’s Point ,Perth

Woodman’s point, aka ‘Woodies’ je najlepší spot na hladkú vodu blízko Perthu.Spot sa nachádza 15 minút autom od malého a priateľského prístavného mesta Fremantle. Má 3 rôzne pláže, takže sadá jazdiť každý smer vetra! Každopádne,tretia pláž má za juhozápadného smeru najlepšie podmienky a našťastie je tento smer aj najbežnejší počas celej letnej sezóny. Keďže sa jedná o off-shore vietor,spot je vhodný len pre pokročilých jazdcov.

Safety Bay, Perth

Safety Bay je lagúna s hladkou vodou veľmi podobná tým v Brazílii. Spot sa nachádza v Rockingham, čo je približne 45 minút južne od Perthu. Každý rok tu stretnete trénovať mnoho profesionálnych jazdcov a s veľkou pravdepodobnosťou sa tak budete mať na čo pozerať! Spot funguje najlepšie za juhozápadného vetra, tiež nazývaného seabreeze.

Point Walter ,Perth

Point Walter má taktiež úžasný flat a nachádza sa vo východnej časti Perth SwanRiver. Jazdí sa tu najlepšie na začiatku a na konci sezóny, keď tu z rána zvykne fúkať východný vietor. Toto je spot pre ranné vtáčatká, pretože väčšinou musíte vstávať už o šiestej ráno, aby ste stihli vietor, ktorý začne klesať okolo desiatej

Margaret River ,WA

Margaret River má jedny z najkrajších pláží na západnom pobreží a určite stojí za návštevu, už len kvôli scenérii. Je slávna pre svoje slušné vlny, takže tu nájdete mnoho surfistov z celého sveta žiť si svoj austrálsky sen. Našťastie, ak fúka juhozápadný vietor, tak spot funguje perfektne aj pre wave kiterov!

Augusta ,WA

Augusta je spot s hladkou vodou blízko Margaret River a je vhodná pre tých,ktorým príde Woodies a Safety Bay príliš preplnená. Je tu dobrý vietor, flat a málo kiterov – čo viac si môžete priať?! Ak nefúka, môžete si užívať nádherné pláže.

Lancelin, WA

Lancelin je ďalší (!) úžasný spot s hladkou vodou asi hoďku severne od Perthu.Úchvatná pláž s bielym pieskom a koralmi ponúka ako dobré vlny, tak aj flat na freestyle. Býva tu väčšinou menej jazdcov a je to super miesto na kemping.

Kde sa ubytovať?

Väčšina turistov, ktorí sem idú na dovolenku, si prenajmú na pár týždňov dom,čo je asi najlacnejšie. Môžete si taktiež požičať van a cestovať s ním po spotoch a rovno v ňom aj spávať. Dobré miesto na pobyt je Fremantle, kde sú dobré reštaurácie a nočný život. Motivovaní kiteri často bývajú rovno pri Safety Bay v Rockinghame, ale okrem jazdenia sa tu nič nedeje. Ak sa sem chystáte len na pár dní, tak je asi najlepšie vyhľadať nejaký hostel alebo ubytovanie cez internet.

Ako sa dobre napapať?

Austrálska kuchyňa je veľmi podobnátej európskej, takže nečakajte žiadnu exotiku. Špecialitou sú tu takzvané „bar-bies“, čo je barbecue párty organizovaná väčšinou po jazdení. Nedivte sa ale, keď vám Austrálčan navrhne, aby ste na gril hodili aj klokana!

Čo robiť okrem kitovania?

V Západnej Austrálii je mnoho nádherných pláží, ktoré stoja za návštevu.Môžete si tu zaplávať, potápať sa alebo sa len váľať na pláži. Ak nefúka, na juhu sú super surfové spoty, ale treba si dávať pozor na žraloky! Všade si môžete taktiež požičať SUP a v Rockinghame je wakeboardový vlek. Austrália ponúka mnoho aktivít, a tak sa môžete zabávať každý deň!

Kde ísť na páááárty?

Austrálčania sú známi pre ich nedeľné oslavy, čo znamená párty počas celého dňa! Pláž Cotteloe je tým asi najznámejšia a už od obeda sa tu pred klubmi pozdĺž pobrežia tvoria fronty s pártychtivými občanmi

Ako sa dá usporiť počas cesty?

•Kupujte letenky s predstihom alebov zľave.

•Počas celého pobytu môžete kempovať v karavane namiesto hotela.

•Ak sa sem chystáte na dlhšie, je výhodnejšie kúpiť auto a následne ho predať, ako si ho požičať.

•Ak nemáte na auto, ubytujte sa v Rockinghame a na Safety Bay môžete dochádzať pešo. Jazdiť sa tu dá skoro každý deň.

•Nájdite si austrálskeho kamoša a bývajte u neho zadarmo :).

•Najlacnejšie jedlo si kúpite na trhoch vo Fremantle.

•Okrem toho sa usmievajte a buďte priateľskí a budete prekvapení, koľko toho dostanete zadarmo :).

Ktoré kite centrá sú fajn?

Je tu mnoho dobrých kite škôl, napríklad SOS Surf, Kite SUP Surf alebo WA Surf

Text: Malin Amle

Foto: thekitemag.com, xtremespots.com

Vaše komentáre

NOVÝ ČASOPIS

WINDSURFER & KITESURFER Objednať
Predplatné časopisu Biker

Surfmagazin na facebooku

Zavrieť reklamu