Surfmagazin

WIND&KITE OKULIARE MEATFLY ZADARMO K DVOJROČNÉMU PREDPLATNÉMU WINDSURFER/KITESURFER IBA ZA 29,90€!
Kiteboard

Kiteboarding bez hraníc

Napriek tomu, že je na vozíku, brázdi Fernando vodu na kite. Jeho vytrvalosť je inšpirujúca aj pre zdravých jazdcov
Sara Budacova

Fernando Fernandez je jedným z najinšpiratívnejších ľudí, akých poznám. Jeho energia a pozitívne nastavenie sú návykové a jeho ciele v živote a kiteboardingu vás nútia premýšľať nad tým, čoho je ľudské telo schopné. V roku 2009 prežil Fernando ťažkú autohaváriu, ktorá otočila jeho svet naruby. Ostal od polovice tela nadol ochrnutý. Rehabilitácia bola náročná, ale vďaka Fernandovmu heslu, že všetko je možné, sa už po troch mesiacoch zapísal na 15‑kilometrový race v Sao Paulo Silvestre. V cieli ho vítala jeho rodina. Práve tento zážitok formoval jeho život ďalej. Ukázal ľuďom okolo, ako prekonávať bariéry a dosahovať nové fyzické, ale aj psychické limity. Jeho cieľom bolo jazdiť na kiteboarding. Bola to výzva nielen pre Fernanda, ale aj jeho inštruktora Gustava Foerstera, ktorý Fernandovi upravil bežný kite pre jeho potreby.

Ako si na to Fernando spomína: „Počiatočné ťažkosti boli najmä o pochopení fungovania kitesurfingu a jeho prispôsobení môjmu svetu. Vyžadovalo si to veľkú kontrolu nad rovnováhou tela a lietaním s drakom bez toho, aby som príliš ťahal bar.Tiež mi chvíľu trvalo, kým som správne pochopil, kde by mal byť drak, aby som mohol jazdiť. Všetci kiteboardisti vidia svoj kite počas jazdy, ale ja som bokom k nemu takže sa musím fyzicky otočiť, aby som ho videl. Vzal som si k srdcu informácie, ktoré mi dal Gustavo, a prispôsobil som si to podľa seba. Napríklad pre mňa nebolo možné urobiť body drag, niečo, čo Gustavo považoval za základ každého vzdelávacieho procesu študentov. Len čo som sa však snažil urobiť to isté bez použitia nôh, videl,že to nie je možné. Postupne sme si vytvorili svoju vlastnú cestu, našu metódu prispôsobenú môjmu telu, a veľa času sme investovali do kontroly draka v plytkej vode, čo prinieslo svoje ovocie.“

Gustavo hovorí o procese učenia:„Pre mňa bola najväčšou výzvou bezpečnosť. Nenašiel som veľa informácií o adaptívnom kiteboardingu. Fernando je v Brazílii dobre známy a keby som ho zabil, išlo by po mne veľa ľudí! Pretože to bola veľká zodpovednosť, rozhodol som sa pracovať v plytkej vode. Nájsť to najlepšie možné vybavenie, dosku, postroj, riadiaci systém bolo tiež ťažké, ale keď sme narazili na systém Cabrinha, bola to veľká vec, pretože Fernando používa na ovládanie draka aj svoje brucho. Fungovalo to lepšie ako akýkoľvek iný systém, ktorý sme vyskúšali.

EXT:JAMES BOULDING, GUSTAVO FOERSTER ACABRINHA

FOTO:JAMES BOULDING

Vaše komentáre

NOVÝ ČASOPIS

WINDSURFER & KITESURFER Objednať
Predplatné časopisu Biker

Surfmagazin na facebooku

Zavrieť reklamu