Ako som kitovala počas tehotenstva
Lucia VojtiskovaTehotenstvo je pre mňa ako ženu primárny cieľ v živote. Vtedy sa o svoje nenarodené dieťa staráte, ako najlepšie viete, a tešíte sa, až vznikne nový život. Pokiaľ však nemáte nejako problémové tehotenstvo, len ťažko budete sedieť 9 mesiacov zavretá doma bez pohybu a aktivity.
A zvlášť, keď máte tak silnú vášeň z kiteboardingu ako ja…

Je teda možné kiteboardovať počas tehotenstva? No, mali by sme sa skôr pýtať „Môžem pokračovať v športe, na ktorý som ja a moje telo zvyknutá?“. Čiže poďme si hneď vyjasniť jednu vec. Ak ste nikdy nekitovali alebo ste kitovali len veľmi málo, tehotenstvo rozhodne nie je vhodný čas, kedy začať, takisto ako začať s korčuľovaním, tenisom, behom na dlhé trate či akoukoľvek novou aktivitoi.
No… možno až na jogu, ale aj s tou opatrne. V každom prípade ide o osobné rozhodnutie, nechcem vám tu vnucovať nejakú pravdu, iba sa podeliť o osobnú skúsenosť, ktorá vám môže pomôcť počas rozhodovania, čo si môžete dovoliť počas čakania na bejby.
Prvé tri mesiace si musíte dávať naozaj pozor. Je to čas, keď sa vám v brušku všetko vyvíja a keď záťažové aktivity ako tenis, beh či kite môžu urobiť najväčšie problémy. Ja som v tom čase iba plávala v bazéne a naozaj opatrne kitovala na bezpečnom spote s hladkou vodou.
Fyzicky som bola úplne v pohode, ale mala som, samozrejme, trošku strach, a tak som to neriskovala, ak bol silnejší vietor alebo väčší chop. Nejavila som však žiadne známky problémov a fyzicky som bola azda v najlepšej forme svojho života.
Po troch mesiacoch sme sa vydali do Brazílie na Kite Camp Pro, kde sa mi už trošku robilo bruško, ale stále som bola v plnej kondícii. Skúsila som surfovať, ale pádlovať s bruškom na doske mi začínalo robiť problémy, a tak som sa toho musela vzdať.

Počas kiteboardingu som už začala byť pomerne nervózna, no nie vzhľadom na moje schopnosti, ale na prípadné zlyhanie jazdcov okolo, pretože bol spot celkom rušný. Párkrát som šla na vodu, väčšinou však niekde ďalej od ľudí, kde som našla hladkú vodu a cítila sa tak bezpečne a uvoľnene. Keď nastal koniec piateho mesiaca, rozhodla som sa, že s kiteboardingom musí byť koniec.
Počas kiteboardingu som ostávala blízko pláže, kde som sa cítila bezpečne a nehrozila tak náročná rescue alebo podobná situácia. Samozrejme som prestala s unhooked trikmi a v podstate sa len tak zabávala na vode a sem-tam prihodila nejaký jednoduchý trik. Potom sme sa na nový rok presunuli na Zanzibar, kde som bola v 5. mesiaci a bolo mi už fakt vidieť bruško.
Stále som ešte asi mesiac koučovala každodenne kiteboarding, čo mi nerobilo žiaden problém. Ale podobne ako vám povie asi každá žena, príde moment, keď si uvedomíte, že ste „naozaj“ tehotná (väčšinou je to chvíľa, keď si všimnete, že si nedovidíte na nohy).
V tom čase ma ľudia obdivovali a podporovali, ale niektorí aj kritizovali. Uvedomila som si však, že rodičom sa stávame ešte pred narodením dieťaťa a záleží na nás, ako sa rozhodneme, aký typ rodiča chceme byť a aký príklad chceme ukázať svojmu dieťaťu. Každý robí vlastné rozhodnutia, ale ako matka musíte myslieť nielen na seba, ale aj na dieťa, keďže sa v tom čase stane tým najdôležitejším na svete.
Moja dcéra sa mi narodila 29. apríla zdravá a nemôžem sa dočkať, kedy sa spolu dostaneme na vodu. Najprv sa však budem musieť dostať do formy prostredníctvom chôdze, plávania a jogy. Doktori mi tvrdili, že normálne by mala žena počkať 6-8 týždňov, kým začne normálne športovať, ale môj doktor mi povedal, že po mesiaci by som mala byť pripravená.
Do úplne plnej formy som sa dostala asi po piatich mesiacoch.

Rady od Sofie
Sofi, odporučila by si z vlastnej skúsenosti nejakú špeciálnu výbavu pre kajtujúce skoromamičky?
Nie nejako zásadne, hádam až na väčší kite, samozrejme, v slabom vetre. Máte totiž viac času reagovať na prípadné problémy a celkovo je to jazdenie pohodlnejšie a bezpečnejšie. Pretože som mala bruško pomerne nízko, nosila som pásový trapéz nad bruškom, ale počula som aj o babách, čo mali bruško vyššie a vyhovoval im viac sedací trapéz. Čiže opäť závisí od situácie.
No a ako poslednú vec by som rozhodne zmenila boty za klasické strapy. Viem, že sa vám nechce, keď ste si zvykli, ale strapy sú fakt bezpečnejšie. Čiže ak presedlávate na boty, nevyhadzujte hneď strapy do koša, lebo sa vám ešte môžu zísť, ak nastane podobné „prekvapenie“
Tak za celú redakciu gratulujeme! Mala by si pre aktívne mamičky ešte nejaké iné rady?
Ako som spomínala, musíte hlavne počúvať svoje telo a robiť len to, v čom sa cítite bezpečne a pohodlne. Nikdy by som dievčatám neradila priamo, že musia kitovať, ale povedala by som to takto: čím šťastnejšia sa cítite počas tehotenstva, tím šťastnejšie a zdravšie bude vaše bábätko.
Želám všetkým kite mamičkám a kite tatkom veľa šťastia, a ak by mali nejaké ďalšie otázky, pokojne sa na mňa môžu obrátiť!
Sofi FB: https://www.facebook.com/sofi.kitesista
Text: Laci & Sofi Chevalier
Foto: Marcus Graichen
Vaše komentáre