Surfmagazin

WIND&KITE OKULIARE MEATFLY ZADARMO K DVOJROČNÉMU PREDPLATNÉMU WINDSURFER/KITESURFER IBA ZA 29,90€!
Foto

Jem Hall a jeho škola – Učíme sa loop

Začneme teraz s trochou poctivej pravdy. Kým nie ste úplne zžití s týmto trikom, pripravení na pády a agresivitu, radšej sa do tohto triku nepúšťajte a ani o ňom nerozprávajte. Ak nemáte ešte chuť a odvahu učiť sa tento trik práve teraz, trénujte zatiaľ rôzne cviky na loop tak, aby ste nadobudli istotu, že do toho chcete naozaj ísť. Potom už je všetko možné a bude vás čakať exkluzívne členstvo v Loop klube.

Surfmagazin

Doteraz si pamätám ten deň a to, ako som sa naučil loop. Vtedy som si určil dátum a povedal si, že ak dovtedy nebudem vedieť loop, tak skončím ako windsurfingový inštruktor a začnem sa venovať niečomu inému. Trik som skočil aj napriek veľkým modrinám a chybám, ktoré som robil. Za 15 rokov svojej kariéry som počas svojich kurzov naučil loop už mnohých. Trénoval som aj profesionálov, aby vedeli, ako sa zlepšovať, písal som články a spravil DVD s úmyslom inšpirovať, učiť a nadchnúť windsurfistov, aby sa naučili tento dosiahnuteľný trik. Áno, presne tak – dosiahnuteľný. Je to naozaj možné a vaša cesta k dosiahnutiu cieľa sa práve začína.

Teraz sa poďme pozrieť na prípravu. Ak ste schopní spraviť nasledujúce triky a ovládate niektoré základné dovednosti, potom sa naučíte loop veľmi rýchlo a bezbolestne. Treba však počítať s pádmi.

Triky a základné schopnosti sú:

  • Rýchly nástup do sklzu – vďaka tomu môžete robiť tento trik v miernej rýchlosti (z prvej rampy/vlny) a blízko k brehu tak, aby ste kilometer od brehu nemali naložené v nohaviciach. Trik sa dá robiť, aj keď nemáte úplne plnú plachtu. (Pridajte k tomu obraty proti vetru, aby ste mohli robiť menšie dĺžky, a tak robiť viac pokusov!)
  • Odraz s otvorenou plachtou – je jedno či z chopu, alebo malých vĺn – plachta musí ísť dopredu a nos musí byť pripravený na to, aby sa odlepili od vody. Ak sa neodlepíte od vody, znamená to, že vy síce budete robiť loop, ale vaša doska nie
  • Výskok a skok s pritiahnutou zadnou nohou – o tomto sme už dávnejšie hovorili. Ak to je to, čo robíte alebo ste sa nedávno naučili, váš polet bude jednoducho excelentný a váš plavák bude smerovať po vetre a rotovať oveľa lepšie. (Okoreňte si svoje skoky stovkou tail grabs, čiže tak, že si chytíte zadok plaváka, aby ste si túto časť dobre natrénovali.)
  • Wymaroo – toto je cvičenie v slabšom vetre, kde si najskôr pripravíte svoju zadnú ruku viac dozadu na rahno, plavák zatočíte prudko po vetre cez prekrížené nohy a plachtu naklonenú do návetria. Tento trik vám dá kľúčové skúsenosti v nižšej rýchlosti. Garantujem vám, že tí, čo robia waymaroo najlepšie, robia aj najlepšie loopy a vedia sa ich naučiť rýchlejšie a s menšími modrinami. (Óóó, áno, toto všetko nájdete na mojom inštruktážnom DVD Winner to Wavesailor!)

Tak a začíname metódou pre loop, ktorú som ja osobne odskúšal a otestoval. Otázka, ktorú si teraz možno kladiete alebo nad ktorou uvažujete, je: vlny alebo hladká voda? Ja som sa loop naučil na hladkej vode, čo ma naučilo lepšie sa odrážať, rýchlejšie rotovať a takisto mi pomohlo pri vysokých forwardoch rýchlejšie sa naučiť oneskorenú rotáciu. Keď sprevádzam ľudí pri tom, ako sa učia loop, zvyčajne s nimi začínam na hladkej vode. Toto ich núti ísť viac po vetre, odraziť sa s otvorenou plachtou a poriadne pokrčiť nohu. A bonus k tomu všetkému je, že si znútra menej zašpinia neoprén:-).

Keď som mal žiakov, ktorí vedeli trochu loop alebo sa ho učili, zvyčajne sa odrazili, pozreli dopredu a potom si povedali: Dám ho tam! A nasledoval vždy jeden z tých zábavných pádov, na ktoré sa všetci radi pozeráme a z ktorých máme aj rešpekt. Ich windsurfingový mozog im totižto hovorí, aby išli viac proti vetru a potom rotovali; na základe toho sa ale okamžite stávajú ďalšími adeptmi atletického klubu na skok o žrdi. Malé vlnky vám môžu dať pevný bod, respektíve rampu na odraz, ale treba sa odrážať z nich, teda v smere po vetre, čo sa, samozrejme, najlepšie učí na hladkej vode, na podobnej, ako sa učí carve gybe.

V konečnom dôsledku je stav vodnej hladiny na vás – akú hladinu si vy vyberiete pre prvý pokusný loop, za aj proti sú aj tam i tam. Rozhodnutie spočíva jedine na VÁS. Prosím, nezabúdajte, že limity ,ktoré si vy určíte, sú naozaj limitmi, ktoré ste si určili vy sami. Žiadna z nasledujúcich výhovoriek pri učení loopu neplatí (napríklad – nie je dostatok vetra, respektíve je príliš vetra, vlny sú príliš veľké, respektíve malé, voda má zlú farbu, necítim sa pohodlne atď.).

Najlepšie výsledky boli, keď som zhromaždil svojich žiakov a povedal: „Hneď teraz pôjdete na vodu a v priebehu 30 minút chcem vidieť 20 pokusov o loop. Choďte!!!” Ich pohľady hovorili za všetko, ale výsledok bol excelentný. Vašich prvých 20 pokusov vám zaručí pohodlie pri vašich nepohodlných minipádoch po vetre a počas ďalších 50 do toho začnete zakomponovávať aj techniku. Potom prídu na rad úspešné loopy… 

Posledné a najdôležitejšie je, že žiadny Loop Club neexistuje :-).

Viac na www.jemhall.com.

Vaše komentáre

NOVÝ ČASOPIS

WINDSURFER & KITESURFER Objednať
Predplatné časopisu Biker

Surfmagazin na facebooku

Zavrieť reklamu