Surfmagazin

WIND&KITE OKULIARE MEATFLY ZADARMO K DVOJROČNÉMU PREDPLATNÉMU WINDSURFER/KITESURFER IBA ZA 29,90€!
Windsurf

Brazília – 10 najlepších spotov

Každý windsurfista má túto destináciu vo svojom vysnenom zozname spotov, ktoré by chcel navštíviť. Pozreli sme sa na to, kam sa oplatí vyraziť.
Laci Kobulsky

Brazília je najväčší a najľudnatejší štát v Južnej Amerike. Brazília bola v minulosti najväčšou kolóniou Portugalska a portugalčina je v Brazílii úradným jazykom. 

Narodil sa tu legendárny Marcillio Brawzinho. Trénovať sem však chodia všetky esá svetového windsurfingu. Brazília je rozľahlá krajina a jej pobrežie ponúka desiatky spotov, na ktorých sa dá jazdiť. My sme vybrali tie najlepšie.

Perfektná zimná destinácia ponúka nádherné pieskové pláže, teplú vodu a dennodennú dávku slnka. Najznámejším spotom je Jericoacoara, avšak Brazília ponúka aj množstvo ďalších skvelých miest, kde si dobre zajazdíte.

Nájdete tu spoty na freeride, freestyle aj wave.

  1. Jericoacoara

Malá dedinka, ktorá si už zvykla na nával surfistov. Nájdete tu rôznorodé ubytko od lacných izieb až po komplet bungalovy. Jeri je magické miesto vybudované uprostred piesku v strede chráneného parku. Fúka tu priemerne 24 uzlov. Najviac medzi 13. a 15. hodinou poobede. Vtedy sa vietor v Jericoacoara vyšplhá aj na 30 uzlov. Sezóna sa začína v júli a trvá až do konca januára. Od marca do polovice júna sa sem neoplatí jazdiť vôbec. Tešiť sa môžete na skvelé podmienky aj vlny. Hlavný spot sa volá The Point, ktorý ponúka rovnú hladinu na freestyle, ale aj pre začiatočníkov. Ďalším spotom je Malhada, ktorá je pre wave nadšencov.

2. Preá

10 kilometrov od Jeri leží toto exkluzívnejšie a určite pokojnejšie miesto. Silný vietor a mierny chop znamenajú, že Prea nie je veľmi určená pre začiatočníkov. Príliv prináša vysoké vlny. Odliv zasa poteší freestylistov. Jazdiť môžete smerom na skaly Pedra Baleia. Môžete sa však vybrať aj opačným smerom a vychutnať si 15 km downwind.

3. Icaraizinho

Malá rybárska dedinka v rovnakom regióne ako Jeri a Prea. Je ešte relatívne neobjavená, takže tu zažijete pravú brazílsku atmosféru. Vietor je tu trochu slabší ako na predchádzajúcich dvoch spotoch. Ideálny je pre tých, ktorí sa chcú zlepšovať. Za odlivu tu máte peknú hladnú lagúnku, pri prílive sa tvoria menšie vlny.

4. Gostoso

Celý názov je Sao Miguel de Gostoso. Leží v južnej časti severného pobrežia. Má štyri pláže, o ktoré sa delia windsurfisti a kitisti s rybármi. Začiatočníci tu nájdu pekný flat chránený útesom. Za ním vás čakajú vlny okolo 1 – 1,5 metra. Najlepšie fúka od septembra do marca.

5. Buzios

Toto je populárna destinácia samotných domácich. Keď ich omrzí windsurfing v Riu, vyberú sa 175 kilometrov po pobreží do Buzios. Je to polostrov, na ktorom nájdete množstvo pláží ponúkajúcich rozmanité podmienky. Začiatočníkom odporúčame Ferradura a Tartaruga pláže s pokojnou vodou. Pre pokročilých a vĺnchtivých sú najlepšie Manguinhos, Rasa a Geriba.

6. Barra de Lagoa

Kozmopolitné mesto v oblasti Santa Catarina sa z malej dedinky premenilo na populárnu turistickú destináciu. Táto oblasť južne od Rio de Janeiro ponúka viacero pláží ideálnych na windsurfing. Najpopulárnejšou je Barra da Lagoa. Najlepší vietor je od júla do decembra.

7. Ibiraquera

Nachádza sa v rovnakej oblasti ako Barra da Lagoa a ponúka rôzne podmienky. Nájdete tu lagúnu s rovnou hladinou, ale sklamaní nebudú ani skúsení jazdci. Od júla do decembra tu fúka do 25 uzlov a pri silnom vetre sa tvoria pekné vlny. Svetový šampión vo waveridingu Kauli Seadi tu dokonca býva.

8. Ilhabela, Sao Paulo

Ostrov pri Sao Paulo ponúka až 41 pláží. Pláže na otvorenej strane ostrova sú prázdnejšie, pretože vietor medzi ostrovom a pevninou je vďaka tunelovému efektu silnejší. Je dobré si ostrov obísť a objaviť rôzne pláže. Na severe je najlepším spotom Canas, aj keď býva preplnený.

9. Porto de Galinhas

Jeho popularita neustále rastie. Ponúka nádherné pláže, aj keď na niektoré sa nedá dostať autom a materiál si musíte doniesť peši. Dobrou voľbou je Maracaipe so silným vetrom a swellom. Najlepšie podmienky sú od júna do septembra.

 10. Cumbuco

Nachádza sa v blízkosti 2,5-miliónovej metropoly Fortaleza. Táto oblasť je vyhľadávaná predovšetkým kitermi, ale na svoje si prídu aj windsurfisti. Hlavným miestom je rybárska dedinka Cumbuco, ktorá je od Fortalezy vzdialená 25 kilometrov. Dobré spoty však nájdete na oboch stranách Fortalezy. Cumbuco ponúka 5-kilometrovú širokú pláž. Napriek miernemu chopu sú to podmienky vhodné aj pre menej zdatných jazdcov. V severnej časti dediny sa tvoria vlny nad 1,5 metra. Milovníci radikálnejších vĺn nech zamieria severnejšie do Paracuru.

Dobre vedieť

  • Majte pri sebe hotovosť. Vybrať si ju môžete vo väčších mestách alebo na letisku. Nie všetky reštaurácie a bary berú platobné karty a v malých dedinkách často nie sú bankomaty alebo berú iba brazílske karty.
  • Od júla do októbra môžete v zálive Garopaba pozorovať veľryby a tučniaky.
  • Južná časť Brazílie okolo Santa Catariny má oproti ostatným oblastiam Brazílie, kde je takmer celý rok teplo, inú klímu. V zime tu môže teplota klesnúť aj na 10 stupňov, takže ak sa vyberiete sem, zbaľte si aj teplejšie veci.
  • Ak nechcete ísť naslepo alebo chcete svoj výjazd do Brazílie poňať aj ako zlepšenie svojich jazdeckých schopností, choďte na stránku www.booksurfcamps.com a kliknite na Brazíliu. Nájdete tam ponuku aktuálnych kurzov – surfových, kitových aj windsurfingových.
  • Dostanete sa sem letecky do Fortaleza alebo Sao Paulo/Rio. Ak chcete objavovať krajinu, požičajte si auto s pohonom 4 x 4. Ak idete iba do Jericoacoari, využite transfer z letiska. V Jeri už auto nebudete potrebovať.
  • Vyskúšajte surfovanie po dunách. V požičovniach nájdete aj sand boardy. Určite tam nechoďte okolo poludnia, inak zhoríte!

Vaše komentáre

NOVÝ ČASOPIS

WINDSURFER & KITESURFER Objednať
Predplatné časopisu Biker

Surfmagazin na facebooku

Zavrieť reklamu