Surfmagazin

WIND&KITE OKULIARE MEATFLY ZADARMO K DVOJROČNÉMU PREDPLATNÉMU WINDSURFER/KITESURFER IBA ZA 29,90€!
Kiteboard

Bezbariérový kiter

Napriek tomu, že je na vozíku, brázdi Fernando vodu na kite. Jeho vytrvalosť je inšpirujúca aj pre zdravých jazdcov.
Laci Kobulsky

Fernando Fernandez je jedným z najinšpiratívnejších ľudí, akých poznám. Jeho energia a pozitívne nastavenie sú návykové a jeho ciele v živote a kiteboardingu vás nútia premýšľať nad tým, čoho je ľudské telo schopné. V roku 2009 prežil Fernando ťažkú autohaváriu, ktorá otočila jeho svet naruby.  Ostal od polovice tela nadol ochrnutý. Rehabilitácia bola náročná, ale vďaka Fernandovmu heslu, všetko je možné, sa už po troch mesiacoch zapísal na 15-kilometrový race v Sao Paulo Silvestre. V cieli ho vítala jeho rodina. Práve tento zážitok formoval jeho život ďalej. Ukázal ľuďom okolo, ako prekonávať bariéry a dosahovať nové fyzické, ale aj psychické limity. Jeho cieľom bolo jazdiť na kiteboarding. Bola to výzva nielen pre Fernanda, ale aj jeho inštruktora Gustava Foerstera, ktorý Fernandovi upravil bežný kite pre jeho potreby.

Ako si na to Fernando spomína:

„Počiatočné ťažkosti boli najmä o pochopení fungovania kitesurfingu a jeho prispôsobenie môjmu svetu. Vyžadovalo si to veľkú kontrolu nad rovnováhou tela a lietaním s drakom bez toho, aby som príliš ťahal bar. Trvalo mi tiež chvíľu, kým som správne pochopil, kde by mal byť drak, aby som mohol jazdiť. Všetci kiteboardisti vidia svoj kite počas jazdy, ale ja som bokom k nemu, takže sa musím fyzicky otočiť, aby som ho videl. Vzal som si k srdcu informácie, ktoré mi dal Gustavo, a prispôsobil som si to podľa seba. Napríklad pre mňa nebolo možné urobiť bodydrag, niečo, čo Gustavo považoval za základ každého vzdelávacieho procesu študentov. Len čo som sa však snažil urobiť to isté bez použitia nôh, videl, že to nie je možné. Postupne sme si vytvorili svoju vlastnú cestu, našu metódu prispôsobenú môjmu telu, a veľa času sme investovali do kontroly draka v plytkej vode, čo prinieslo svoje ovocie.“

Gustavo hovorí o procese učenia:

„Pre mňa bola najväčšou výzvou bezpečnosť. Nenašiel som veľa informácií o adaptívnom kiteboardingu. Fernando je v Brazílii dobre známy a keby som ho zabil, išlo by po mne veľa ľudí! Pretože to bola veľká zodpovednosť, rozhodol som sa pracovať v plytkej vode. Nájsť to najlepšie možné vybavenie, dosku, postroj, riadiaci systém bolo tiež ťažké, ale keď sme narazili na systém Cabrinha, bola to veľká vec, pretože Fernando používa na ovládanie draka aj svoje brucho. Fungovalo to lepšie ako akýkoľvek iný systém, ktorý sme vyskúšali.“

Havajské vlny

Fernandova snaha prekonať seba a svoje schopnosti ho priviedli na Maui, ktoré je domovom najznámejších surfistov a kitesurfistov. Fernando tu mal šancu otestovať svoje limity mimo Brazílie, kde trénuje a trávi väčšinu času. Mal dva hlavné ciele. Po prvé, otestovať svoje zručnosti a dostať sa do nových situácií vo vlnových podmienkach, kde sa riziká pre adaptívne kitingy zvyšujú. A po druhé, sa spojiť s vývojovým tímom spoločnosti Cabrinha s cieľom identifikovať oblasti, v ktorých by bolo možné dosiahnuť skutočný pokrok. Fernando sa totiž neuspokojí s jednoduchým vozením sa hore-dolu, chce robiť freestyle a loopy.

Lars Moltrup, manažér vývoja produktov Cabrinha, ktorý bol zodpovedný za navrhovanie dosky pre Fernanda.

„Výzva pri vývoji produktu, ktorý umožňuje sedieť, sa výrazne líši od konvenčných dosiek. Ťažisko je nižšie a pákový efekt, je výrazne odlišný. Začali sme s doskou Stylus a na základe tohto tvaru sme urobili nejaké úpravy. Prvým bodom bola montáž stoličky a výstuže, ktoré s ňou súvisia. Veľkosť, laminát, konfigurácia jadra a dokonca aj polohu finiek sme prispôsobili špecifickým potrebám používateľov v sede.

Tiež sme brali do úvahy absenciu kolien absorbujúcich náraz. Z tohto dôvodu sme pracovali na tom, aby sme mali kolísku a flex, ktoré im v tom pomôžu a poskytnú úľavu pri potrebnom dopade. Ohyb bol veľkou výzvou, pretože doska musí byť extrémne silná kvôli zaťaženiu montážnych povrchov stoličky, ale stále musí poskytovať dostatok ohybu, aby bola jazda pohodlná. Musí tiež mať dostatok popu a musí byť schopná absorbovať dopad pristátia. “

Brodie Sutherland, konštruktér ďalej vysvetľuje:

„Práca s Fernandom bola skutočne inšpirujúca. Väčšina práce, ktorú robím ako dizajnér, môže vychádzať z mojich osobných skúseností. S týmto projektom som sa musel úplne spoliehať na Fernandove skúsenosti. Dokonca som potom išiel vyskúšať jeho dosku. Odfúklo ma preč a bolo ťažké to ujazdiť. “

Pocity z jazdy

„Kiting na Maui je snom každého kitesurfistu. Podmienky sú extrémne a naozaj som chcel ukázať sebe a svetu, čo dokážem. Tím ma vzal na niektoré z tajných miest a ja som bol schopný cítiť všetku silu, ktorú Havaj vyžaruje. Stále sa toho musím veľa naučiť o kitingu a rôznych spôsoboch, ako využiť vietor. Freestyle mám najradšej, ale aj vlny sa mi veľmi páčili. Chcem byť jeden z najlepších jazdcov na svete. Nie preto, že som na invalidnom vozíku, ale preto, že ma to baví. Chcem robiť triky. Túto sezónu veľa trénujem a mám dlhý zoznam trikov, ktoré chcem vyskúšať. “

Pete Cabrinha, Cabrinha Brand Manager dodáva:

„Posúvanie hraníc je to, čo má značka Cabrinha rada. Keď sme sa teda stretli s Fernandom, okamžite sme si uvedomili jeho schopnosť posunúť hranice a prekonávať bariéry. “

Vďaka vývoju drakov a ich kontrolných systémov, ktoré sú čoraz bezpečnejšie, sa otvára možnosť vyskúšať kite pre všetky vekové skupiny. Fernando je dôkazom, že ho zvládnu aj ľudia s ťažším telesným postihom. Treba len pevnú vôľu a chuť.

Fernando Fernandez má 4 svetové tituly na kajaku (2010/11/12/13) a v roku 2016 zastupoval Brazíliu ako vyslanec olympijských hier. V súčasnosti sa zameral na kiteboarding a žije pre vietor a vlny. Pravdepodobne ho nájdete niekde na vode…

Vaše komentáre

NOVÝ ČASOPIS

WINDSURFER & KITESURFER Objednať
Predplatné časopisu Biker

Surfmagazin na facebooku

Zavrieť reklamu