Skryté výhody správneho nastavenia padov
Lucia VojtiskovaVeľmi často prehliadame návody o inštalácii padov na našich twintipoch, čím strácame množstvo výhod, ktoré môžu ponúknuť.
Intuitívne si myslíme, že nastavenie padov na twintipe je potrebné pre nastavenie vášho postoja do pohodlnej polohy, ktorá bude zohľadňovať našu telesnú konštrukciu a výšku.
Čiastočne to môže byť pravda, tých päť centimetrov rôznych rozostupov v postoji môže pomôcť, ale v skutočnosti to bude mať obmedzený vplyv na vašu polohu tela. Vplyv umiestnenia padov je oveľa dôležitejší na samotné správanie dosky s ohľadom na jej tuhosť.
Účinok zmeny
Hlavným dôvodom zmeny polohy vášho viazania je úprava ohybu kiteboardu.
Samozrejme, rôzne dosky ponúkajú rôznu flexibilitu: sklolaminátové kiteboardy sú flexibilnejšie ako vystužené karbónom, to isté platí pre hrubšie alebo tenšie profily. To ovplyvňuje nákupný výber dosky, ktorú si vyberiete na základe jej vlastností a vašich jazdeckých preferencií. V našom článku sa zameriame na účinok zmeny nastavenia na doske, ktorú už máte.
Ako už bolo povedané, umiestnenie padov mení flexibilné správanie dosky, čo je veľmi dôležité pre dva aspekty:
1. požadovaný štýl jazdy a podmienky
2. hmotnosť jazdca
Tuhosť v strede
Mnoho ľudí si kúpi dosku so štandardným nastavením a používa ju bez toho, aby vyskúšali iné, potom sa možno sťažujú na nejaké „zlé“ vlastnosti dosky, ktoré by pritom mohli ľahko upraviť správnym nastavením. Ohyb dosky je výrazne ovplyvnený polohou pútok.
Rôznym zaťažením a skrátením dĺžky ohybu sa mení reakcia dosky. V skutočnosti má každý kiteboard určitý vnútorný typ ohybu, ktorý závisí od rôznych hrúbok v rôznych častiach dosky a od toho, ako sú rôzne umiestnené výstužné vlákna (drevo, karbón, sklolaminát) alebo koľko ich vrstiev bolo pridaných do jadra dosky.
Či už ide o rocker twin tip, alebo rocker board, flex má tendenciu byť viac na špičkách a klesá smerom k stredu dosky. Preto je tuhosť sústredená v strede a znížená na špičkách:
Pri väčšine twin-tipov výrobca pridáva aj prepracovanejšie ohybové časti, ako sú v-flex zóny v hrotoch, aby sa zlepšilo otáčanie a carvingové schopnosti. To platí najmä pre freeride kiteboardy, zatiaľ čo wake style dosky fungujú, naopak, s veľmi tuhými torznými špičkami. Všetky tieto ohybné vlastnosti twintipových dosiek sú dramaticky ovplyvnené umiestnením podložiek: čím viac sú podložky posunuté smerom k špičkám, tým menšiu ohybnosť môže doska ponúknuť.
Správna voľba
Výsledkom bude viac-menej tuhý kiteboard. Tuhšia doska poskytne oveľa lepšiu stabilitu a reakciu pri tých najagresívnejších manévroch. Negatívom bude vyššia záťaž kolien a členkov a silnejšia námaha pri udržaní dosky počas jazdy so zvýšenými vibráciami.
Mäkší twin-tip na opačnej strane bude oveľa šetrnejší k nohám a bude sa ľahšie otáčať, za čo zaplatíte pri radikálnych trikoch obmedzenou ostrosťou. Takže pre wake dosku bude vhodnejší širší postoj, ktorý dodá doske tuhosť a jazdcovi oveľa viac stability.
Vo freeridových podmienkach, najmä na rozvlnených vodách, je ideálny postoj menej široký, aby sa využila vyššia flexibilita špičiek na absorbovanie nerovností z vodnej hladiny, čo znamená plynulejšiu jazdu a lepšiu manévrovateľnosť pri zatáčaní.
Na rôznych typoch dosiek môžete vidieť, že výrobcovia poskytujú voľbu rozšíriť alebo zúžiť polohy konektorov na podložky a zmeniť tak ohybovú odozvu pomocou hrubších alebo tenších vrstiev dosky.
Dôležitá hmotnosť
Ďalším aspektom, ktorý ovplyvňuje spôsob použitia podložiek, je hmotnosť jazdca. V skutočnosti veľmi ťažký jazdec má s najväčšou pravdepodobnosťou tendenciu zmenšiť rozpätie medzi padmi kvôli svojej telesnej hmotnosti. To môže destabilizovať rovnováhu dosky, konkrétne znížiť priľnavosť k vode. V tomto prípade väčšie rozpätie medzi podložkami umožní mať pevnejšie hroty a zvýši sa potrebná stabilita počas jazdy.
Ak máte pocit, že je vaša doska veľmi tuhá a nepohodlná, skôr ako ju označíte za príliš tvrdú, skúste zmeniť polohu pútok a zúžiť tak postoj. Možno vás prekvapí, ako sa mení pocit z dosky so zvyšujúcou sa pružnosťou jej hrotov. Odporúčame vyskúšať rôzne nastavenia padov na doske, nebojte sa experimentovať, umožní vám to nájsť tú najlepšiu rovnováhu pre vašu jazdu.
Sklon chodidla
Ďalším dostupným nastavením pre podložky najnovšej generácie je sklon chodidla vnútri pútok vo vzťahu k pozdĺžnej osi dosky: toto nastavenie je otázkou pohodlia a je zvyčajne viac subjektívne.
Ide o pohodlie, ktoré máte počas jazdy, a ak cítite príliš veľký tlak na vonkajšiu stranu chodidla, pravdepodobne budete musieť nakloniť podložku viac smerom k vonkajšej strane, zatiaľ čo ak je tlak na vnútornej strane nohy, malo by pomôcť naklonenie k vnútornej strane.
Ak cítite bolesť vnútri kolena, s najväčšou pravdepodobnosťou je vhodné otočiť podložky, aby boli navzájom rovnobežnejšie. V skutočnosti existuje s príliš otvoreným postojom zvýšené riziko vnútorného zranenia kolena.
Priečny smer
Poslednou úpravou, ktorú môžeme s podložkami spraviť, je ich poloha v priečnom smere. Podložku môžeme mať viac v strede dosky alebo bližšie k pätovej strane.
Čím viac sú v strede, tým väčšiu stabilitu máme pri pristávaní skokov. Nevýhodou je trochu väčšia námaha pri odraze. Naopak, pomôže, ak budú podložky bližšie k päte, ale môže to viesť k menšej stabilite pri ustávaní skokov.
Dobrou radou je použiť toto druhé nastavenie, ak trpíte bolesťami v oblasti píšťaly, inak má postavenie padov bližšie k centru dosky viac výhod.
text: Juraj Frkala
foto: Crazy Fly, archív
Vaše komentáre