10 naj tipov, ako na zlepšenie techniky jazdy
Lucia VojtiskovaAko zlepšiť svoju jazdu, keď máte základné zručnosti vo windsurfingu v malíčku? Prinášame vám zoznam najdôležitejších rád, ako posunúť techniku svojej jazdy na vyšší level. Nasledujúce tipy vám pomôžu naučiť sa nové triky a umožnia vám pochopiť všeobecne pohyb na windsurfe, aby ste si mohli byť sami trénerom.
1. Pozerajte dopredu a proti vetru
Jednou z najdôležitejších zručností je udržiavanie pohľadu dopredu a proti vetru počas jazdy. Táto zručnosť buduje veľa dobrých návykov a extrémne vylepší váš prehľad na vode. Samozrejme, je tiež prevenciou zlozvyku sledovať stále svoj výstroj.
Okrem iného vám táto zručnosť veľmi pomôže zvládnuť obrat proti vetru na všetkých úrovniach. V oblasti waveridingu platí, že úroveň našich top turn je priamo závislý od našej schopnosti jazdiť proti vetru, teda schopnosti pozerať proti vetru a udržiavať ruky pri sebe. Naše schopnosti pri priamej jazde sa odrazia aj na trikoch, ktoré sa budete neskôr učiť. V neposlednom rade nám pohľad upretý dopredu a proti vetru pomáha lepšie stúpať.
2. Pokrčte kolená
Čím sme nižšie, tým ste na doske aktívnejší a tiež znižujete riziko pádu. Nízky postoj tiež spôsobuje, že sme podľa potreby ľahší alebo ťažší. V nižšej pozícii sa dokážete lepšie zavesiť na rahno a tým pádom odľahčíte dosku (nástup do sklzu v slabom vetre).
Ale tiež môžete v nízkom postoji zaťažiť dosku a oplachtenie tak, aby ste získali lepšiu kontrolu v silnom vetre. Nízky postoj na doske je veľmi jednoduchý, a pritom efektívny. Možno zistíte, že nejdete do nízkeho postoja jednoducho preto, lebo je to fyzicky namáhavejšie. Vtedy sa oplatí popracovať na svojej kondičke, sile a vytrvalosti.
3. Držte plachtu od tela
Táto zručnosť vám umožní nižší postoj, ale jej hlavný význam je rovnováha a vyvažovanie postoja pomocou plachty. Je to obzvlášť dôležité počas presunu nôh na doske. Vo väčšine situácií je telo naklonené presne opačne ako plachta (obrat proti vetru, pri jazde rovno).
Vzdialená plachta od tela znamená tiež vystreté paže, čo nám vytvára väčší priestor na manévrovanie.
4. Správny štart
Základom správneho plážového a vodného štartu sú vystreté paže a pokrčená zadná noha, ktoré do rozhodujúcej miery určujú kvalitu štartu z vody a pláže. Postup je jednoduchý: pohľad dopredu a plachta ďaleko od tela, ktorá pomáha udržiavať nízky postoj.
Ak už padáte, snažte sa dostať plachtu hore a dopredu, ďalej od tela a pokrčiť zadnú nohu.
5. Efektívne zavesenie a odvesenie z trapézu
Ako sa správne odháknuť z trapéza? Väčšinou zdvihneme bedrá. Správne by ste mali pokrčiť paže, aby ste ostali čo najnižšie. Pri zavesení ostaňte v nízkom postoji a pritiahnite si plachtu k sebe pokrčením paží. Jemne si môžete pomôcť pohybom bokov.
Zlá technika zavesenia sa často končí škaredým katapultom. Neefektívne zavesenie tiež spôsobuje stratu rýchlosti.
6. Správny nástup do sklzu
Poznáme tri základné spôsoby: old school, aktívny spôsob, new school. Old school technika je vhodná pri slalome. Jazdec sa zavesí do trapézu pred tým, ako sa dostanete do pútok. Aktívna technika je vhodná na vlnách, respektíve v silnom vetre.
Jazdec najprv použije pútka a potom trapéz. Pri new school technike nástupu do sklzu idete do pútok ešte pred nástupom do sklzu. Táto technika sa odporúča najčastejšie, pretože podporuje rozvoj mnohých ďalších zručností.
7. Včasná príprava
Ľudia chcú často pomôcť so strednou časťou halzy alebo koncom obratu proti vetru. Väčšinou máme rezervy v prípravnej fáze triku. Pokiaľ sa pripravíme včas, doprajeme si dostatok času a priestoru na úspešné dokončenie triku.
Tiež to znamená, že sa môžeme sústrediť na trik skôr. Platí, že najprv presuňte ruky, potom sa odveste z trapéza a nakoniec uvoľnite nohy z pútok. Teda napríklad pri obrate proti vetru posuňte najprv ruky dopredu, potom sa odveste, uvoľnite nohy z pútok a nakoniec otočte dosky proti vetru.
8. Obrat proti vetru
Väčšina z nás sa ho naučí počas prvej lekcie windsurfingu a potom sa už naň veľa jazdcov nesústredí. Snažte sa dosiahnuť pri obrate proti vetru čo najvyššiu úspešnosť. Poskytne vám to veľkú výhodu pri stúpaní proti vetru.
Dostať sa proti vetru ďalej, otvára dvere efektívnej lekcii jazdy v pútkach a rýchlemu sklzu v zadobočnom smere vetra. Okrem toho vám to dáva šancu prežiť jazdu vo vlnách.
9. V halze zadná ruka dozadu
To neplatí len pre povinné triky ako sklzová halza, bottom turn a frontloop, ale pripraví vás to tiež na drsnejšie triky a privedie k výborným návykom.
Táto technika sa začína cvičiť v slabom vetre a prináša viacero benefitov, spomenieme aspoň dve: lepšia kontrola plachty, keď sme odvesení z trapézu, umožňuje posun plachty dopredu počas triku (a tak udržiavať špičku dosky dole), zadná ruka vzadu na rahne pomáha otvoriť plachtu s ťažiskom nad stredom dosky, čo vylepšuje ukončenie halzy.
Pokiaľ jazdce nevie urobiť halzu s posunom zadnej ruky dozadu, pravdepodobne sa nenaučí bottom turn, helitack a mnoho ďalších trikov.
10. Zmena programu
Ak stále robíte len to, čo ste sa doteraz naučili, dosiahnete stále to isté. Skúste rozšíriť sortiment techník, ktoré nacvičujete a striedajte ich. Po čase zistíte, aký veľký je medzi nimi prienik. Dobre to vidieť na jazde vo vlnách.
Žiadne dve vlny nie sú rovnaké, a preto aj vaše reakcie na doske musíte neustále prispôsobovať. Naučí vás to lepšie čítať vlnu, odhadovať, čo si na nej môžete dovoliť a pracovať s pohybom nôh.
text: Jan Bříza
foto: Shutterstock, Quatro
Vaše komentáre